obrazek

 

Ogłoszenie

 

Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach

 

W związku, iż Gmina Miejska Żory otrzymała środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego do realizacji Programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” – edycja 2021, ogłaszam nabór osób chętnych do korzystania ze wsparcia świadczonego przez asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej.

INFORMACJE DOTYCZĄCE PROGRAMU

 CEL

Wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

 ADRESACI

a)      dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji
i edukacji;

b)      osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.

NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?

Pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności oraz wsparcie w zakresie funkcjonowania w życiu społecznym.

Usługi w szczególności mogą polegać na pomocy osobie niepełnosprawnej w:

  • wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  • załatwianiu spraw urzędowych;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  • korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  • wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem
    o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub
    z placówki oświatowej (usługa asystenta na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi).

KIEDY ASYSTENT MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI?

  • 7 dni w tygodniu, 24godziny na dobę
  • Limit godzin przypadających na 1 uczestnika Programu – nie więcej niż 60 godzin miesięcznie

·         Limit godzin usług asystenta na 1 dziecko niepełnosprawne z ww. wskazaniami,
a w przypadku opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych legitymujących się znacznym stopniem niepełnosprawności, którego rodzice lub osoby spokrewnione pobierają świadczenie pielęgnacyjne (tj. zrezygnowali ze świadczenia pracy) wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie

·         Limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika Programu, w tym na
1 dziecko niepełnosprawne,
dotyczy także osób niepełnosprawnych, które korzystają
z usług asystenta w ramach innych programów/projektów, tj. łączna liczba godzin usług asystenta dla wszystkich programów/projektów nie może wynosić więcej niż 60 godzin miesięcznie

 WAŻNE

W czasie korzystania z usług asystenta nie mogą być świadczone – w tych samych godzinach - usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa.

 SPOSÓB ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU

Złożenie Karty zgłoszenia do programu elektronicznie na adres: mops@mops.zory.pl, za pomocą tradycyjnej poczty: MOPS, ul. Księcia Przemysława 2, 44-240 Żory lub osobiście w sekretariacie MOPS Żory (Karta zgłoszenia do pobrania na stronie: https://mopszory.bip.net.pl/?c=2531)

 CZAS TRWANIA PROGRAMU

od 19 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

UWAGA:

Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za udział
w Programie.

/ - / Weronika Cębrzyna

 

Dyrektor

Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach